2022.március 19-én, Szent József ünnepén Veszprémben tartott nagyböjti lelkigyakorlatot Böjte Csaba atya.

Ezen az ünnepen Szent Józsefet az apát és a szentcsaládot állította elénk példaképül. Beszélt arról, hogy amikor a 12 éves Jézus elveszett a jeruzsálemi zarándoklaton, akkor a krízishelyzetben Mária és József nem egymást vádolta, hanem mindketten elindultak megkeresni Jézust. Mi se egymásban keressük a problémát, a közös megoldást keressük. Vannak problémák, de közösen keressük a megoldást. Ezt tanuljuk a Szentcsaládtól.

Arról is beszélt Csaba atya, hogy nekünk a szeretet parancsát adták, nem az állásfoglalás parancsát. Nekünk a szeretet parancsa mindenek felett van. A szeretet teszi a világunkat jobbá.
Fontos a magunk kibontakoztatása is. Ki is vagyok én? Ott, ahol vagyok az élethelyzetemben, a munkámban, a családomban. AJÁNDÉK vagyok. Ajándékká kell válnunk mások számára, hogy ír legyünk a sebekre.

Fontos a mély imádságos misztikus élet. Vagy megtaláljuk az imádságot vagy kiürülnek a templomaink, mert kiürül a lelkünk.
A tehenet, amikor lelegeli a virágainkat, a vágyai vezérlik. A keresztény embert nem a vágyai vezérlik. Józan ésszel kell kioltani a hirtelen feltámadt vágyainkat. Mérlegeljünk, ne üljünk fel a híreknek, hullámoknak, amit írnak, mondanak. A józan gondolatok az érzelmek, indulatok fölött vannak, de mindkettőnél magasabb fórum az Isten akarata, szava. Isten szava bennünk a lelkiismeret, amelyben összeér az ég a földdel, azaz a természetfeletti a természetessel.

Isten vezet minket, köztünk van. A 21. században sem ment nyugdíjba a Szentháromság!

Mit akar tőlünk az Úr Jézus? Azt, hogy ott ahol vagyunk, legyünk igaz emberek, az imádság emberei, a szeretet emberei. Őrizzük a szeretet lángját és nyújtsuk oda a szomszédunknak, hogy ő is gyújtsa meg a kialudt gyertyáját! Mert mire megyek azzal, ha ehelyett a magam gyertyáját is elfújom? Ha nem imádkozom, nem megyek a szentmisére és nem gyakorlom a szeretet cselekedeteit.
Zárásképpen vegyünk példát Szent Józsefről és döntéseinket mindig Isten színe előtt hozzuk meg, átimádkozva, mint ő.